Loe läbi alltoodud kirjakoht: Jk 5:1-12
Hoiatusi enesekindlatele1Kuulge nüüd, rikkad, nutke ja ulguge oma tulevaste hädade pärast!
2Teie rikkus on pehkinud ja teie rõivad koitanud,
3teie kuld ja hõbe on roostes ning nende rooste saab tunnistuseks teie vastu ja sööb teie liha nagu tuli. Te olete kogunud tagavara viimseil päevil.
4Vaata, tööliste palk, mille te olete jätnud oma põldudel lõikajatele maksmata, kisendab, ja viljakoristajate karjed on tunginud vägede Issanda kõrvu.
5Te olete priisanud ja prassinud maa peal, nuumanud end tapapäeval,
6te olete hukka mõistnud õige ja ta mõrvanud. Tema ju ei hakka teile vastu.Kannatlikkusest7Olge nüüd pika meelega, vennad, Issanda tulemiseni! Vaata, põllumees ootab kallist põlluvilja pika meelega, kuni ta saab varase ja hilise vihma.
8Olge siis teiegi pika meelega, kinnitage oma südant, sest Issanda tulemine on lähedal!9Vennad, ärge nurisege üksteise vastu, et teie üle ei mõistetaks kohut! Vaata, kohtunik seisab ukse ees!
10Vennad, võtke prohveteid, kes on rääkinud Issanda nimel, kurja kannatamise ja pika meele eeskujuks.
11Vaata, me kiidame õndsaks kannatlikke. Te olete kuulnud Iiobi kannatlikkusest ja näinud Issanda antud elulõppu, sest Issand on halastav ja armuline.12Aga ennekõike, mu vennad, ärge vanduge ei taeva ega maa juures ega mingit muud vannet. Teie "jah" olgu "jah" ja "ei" olgu "ei", et te ei langeks kohtu alla.
Esmapilgul jaguneb tänane lugemine kaheks eraldiseisvaks osaks. Iidses Iisraelis oli peamiselt üks viis rikastumiseks: teisi ekspluateerides. Kindlasti on tänases tekstis mõeldud inimesi, kes ei ole saavutanud oma jõukust ausate meetoditega. Nad on kogunud vara tahtes seda kulutada üksnes enese peale.
Teksti teine osa räägib aga kannatlikust vastupidamisest. Selle mis neid kahte poolt ühendab, leiame fraasist “viimseil päevil”, ning kogu lõik räägib inimeste erinevaist suhtumistest vastu minnes ees ootavale hävitusele. Epikuurlased õpetasid, et kuna elu on lühike, siis tuleb inimesel püüda seda maksimaalselt ja nii pikalt kui võimalik nautida. Õpetussõnade “alp” aga püüab tuleviku üldse oma mõtlemisest välja jätta. Seepärast on ta aldis järele andma kiusatusele taga ajada rikkust ükskõik milliste vahenditega, vastupidiselt arukale, kes elab silmas pidades tulevasi aegu.
Kannatlikkuse kohta on kreeka keeles kaks erinevat sõna. Esimese neist leiame 7. salmis, “makrothymia” - mis viitab pikalt vaoshoitud vihale. Sedasama kohaldab Jumal meie suhtes, sellele me loodame kui meelt parandame. Teine sõna on “hypomone” salmis 11, mida E.Peterson tõlgib kui “väeline seismine”. See sõna toob meid tagasi kirja algusesse, kus kannatlikkust kirjeldatakse kui omadust mis tuleb katsumustest usu varal läbi minnes ( 1:2-4).
Kellele meist ei meenuks tänast teksti lugedes Jeesuse sõnad selle kohta, et inimese süda on seal kus on tema varandus (Mt 6:19-21); Jeesuse manitsus jääda ausaks ja siiraks ning pidada antud tõotusi, nii nagu ka tema tähendamissõna andestamatust sulasest? ( Mt 18:23-35).
Selle kommentaari autor: Annabel Robinson