Loe läbi alltoodud kirjakoht: Lk 18:1-8
Tähendamissõna lesest ja kohtunikust1Jeesus rääkis neile tähendamissõna selle kohta, et nad peavad ikka palvetama ega tohi tüdida:
2"Ühes linnas oli kohtunik, kes ei kartnud Jumalat ega häbenenud inimesi.
3Samas linnas oli ka lesknaine, kes käis aina tema juures ja rääkis: "Kaitse mu õigust mu vastase vastu!"
4Ja tükk aega kohtunik ei tahtnud. Aga pärast ta mõtles endamisi: "Ehk ma küll ei karda Jumalat ega häbene inimesi,
5ometigi, kuna see lesk mind tüütab, muretsen ma talle õiguse, et ta oma lõputu käimisega mind ära ei piinaks.""6Aga Issand ütles: "Te kuulete, mida see ülekohtune kohtunik ütleb!
7Kas siis Jumal ei peaks muretsema õigust oma äravalituile, kes tema poole kisendavad päevad ja ööd, kas ta peaks viivitama neid aidates?
8Ma ütlen teile, küll ta muretseb neile peatselt õiguse! Ometi, kui Inimese Poeg tuleb, kas ta leiab usku maa pealt?"
Ooteajad on meie elus sageli kõige proovilepanevamad. Ebakindlus võib meie usku halvata. Kuid need on ka võimaluse hetked, kui õpime sõltuma Jumalast rohkem kui kunagi varem.
Luukas paneb kirja kaks tähendamissõna, mis pöörlevad küsimuse ümber, milline on meie lähenemine Jumalale. Kuid need on asetatud ka Jeesuse tagasituleku konteksti (ptk 17).
Tähendamisõna järjekindlast lesest meenutab, et Jumal on õigluse Jumal, kes mõistab kohut õelate üle ja kes on oma valitute suhtes ustav (s 7). Ebaõiglane kohtunik keeldub tegutsemast enne, kui lesk ta oma järjekindlusega ära tüütab.
Erinevalt sellest vastab Jumal meeleldi oma rahva anumistele, kuid me peame palvetamist pidevalt jätkama. Igasugusel ooteperioodil meie elus – kas ootame mingit väikest tegutsemist Jumalalt või ootame Jeesuse tagasitulekut – peaks meie suhtumiseks olema sõltuv usk. Jumal pole aeglane tegutsema kaastundliku hoolega ja absoluutse õiglusega nende suhtes, kes hoiavad kinni usust. Ära loobu teda usaldamast. Ära loobu palvetamast.
Selle kommentaari autor: Jonathan Lamb