Sinu sõna on mu jalale lambiks ja valguseks mu teerajal.
Psalm 119:105

Avatud Piibli Ühing

Scripture Union Estonia

Kuidas lugeda Piiblit

Vaata faktidele näkku

Teisipäev, 20. Märts 2012

Loe läbi alltoodud kirjakoht: Mk 12:14-17

Variserid kiusavad Jeesust küsimusega maksurahast
14Ja need tulid ning ütlesid talle: "Õpetaja, me teame, et sa oled tõemeelne ega hooli kellestki, sest sa ei vaata inimese isikule, vaid õpetad Jumala teed tõepäraselt. Kas keisrile peab andma pearaha või ei? Kas anname või ei anna?"
15Aga Jeesus, teades nende silmakirjalikkust, ütles neile: "Miks te mind kiusate? Tooge mulle teenar näha!"
16Nemad tõidki, ja ta ütles neile: "Kelle pilt ja kiri sellel on?" Nad ütlesid talle: "Keisri."
17Aga Jeesus ütles neile: "Keisri oma andke keisrile tagasi ja Jumala oma Jumalale!" Ja nad imetlesid teda.

“Mina olen Issand, sinu Jumal!” Elav Jumal, aita palun keskenduda sinule ning seada sinu juhtimisel korda tänase päeva ülesanded.

Preestrid ja kirjatundjad olid Jeesuse poolt lõksu püütud - ühelt poolt pressisid neid nende tegelikud mõtted ja kavatsused, teisalt aga rahva toetus Jeesusele. Nad ei julge rahvast üles ärritada ning nii seavad nad omakorda Jeesusele lõksu. Variseird ja heroodese mehed (roomlastega koostööd tegev grupp) lähenevad Jeesusele nüüd koos. On väga vähe neid, kellele meeldib makse maksta, veel vähem aga neid kes tahavad neid maksta võõrale võimule. Rooma mündid olid peamised käibevahendid - kuigi mõned variserid keeldusid neid puutumast -need olid roojased! Teenaril, mis Jeesusele toodi, oli keiser Tibeeriuse kujutis ning sõnad, mis kuulutasid ka kõrgeimaks ülempreestriks ja jumalikuiks Augustuse pojaks. Sellest oli küll, et ärritada isegi leiget patriooti, saati siis sõnakuulelikku juuti! Variseride küsimus vajutas inimlikule vastumeelsusele maksude suhtes, kuid veel rohkem rõhus see natsionalismile ning juutide vastuseisule neid rõhuva ülemvõimu suhtes.
Kõige enam aga oli see küsimus lojaalsusest Iisraeli Jumalale.
See oli Jumal ise, kes oli keelanud igasuguste kujutiste kummardamise ning lubanud Iisraelile, et neil saab alati olema troonil Taaveti soost järglane. Seesama Jumal oli keelanud ebajumalakummardamise - ning too teenar kätkes eneses kõige selle vastu astumist.
Esitatud väljakutse taga nägi Jeessus aga tegelikku põhjust:silmakirjalikkust ( s15). Oma vastuseisus ühinedes näitasid nii variserid kui heroodese mehed, et keisri õigused neid tegelikult ei huvitanud; pigem üritasid nad kaitsta end Jeesuse sõnade vastu mis tabasid nende elusid ja rahva saatust.
Tänapäeval oleme sageli silmitsi väga komplekssete teemadega milles riigi ja kiriku huvid või isiklik vabadusepüüe ja kristlikud kohustused on segiläbi põimunud: abordid, looteuuringud, jätkusuutlikkus, kaubanduskokkulepped, säjalise jõu kasutamine jne. Neil hetkedel peame kindlaks tegema et “liiga komplekssed” argumendid ei hakka toimima vabandusena mis võimaldab kõrvale libiseda Kristuse valitsemise alt Issandana üle terve meie elu.

Selle kommentaari autor: David Spiriggs