Sinu sõna on mu jalale lambiks ja valguseks mu teerajal.
Psalm 119:105

Avatud Piibli Ühing

Scripture Union Estonia

Kuidas lugeda Piiblit

Mk 13:14-23

Esmaspäev, 10. Märts 2008

Loe läbi alltoodud kirjakoht: Mk 13:14-23

Jeesus kuulutab ette templi hävitamist ja suurt viletsust
14Aga kui te näete hävituse koletist seisvat seal, kus see ei tohiks seista - lugeja mõtelgu sellele! -, siis need, kes on Juudamaal, põgenegu mägedesse,
15ja kes on katusel, ärgu tulgu alla ega mingu oma majast midagi võtma,
16ja kes on väljal, ärgu pöördugu tagasi võtma oma kuube!
17Aga häda neile, kes on lapseootel, ja neile, kes imetavad neil päevil!
18Aga palvetage, et see ei juhtuks talvel,
19sest need on ahistuse päevad, milliseid pole olnud loomise algusest, mille Jumal on loonud, kuni praeguse ajani, ega tulegi enam.
20Ja kui Issand ei oleks nende päevade arvu kahandanud, siis ei pääseks ükski, kuid valitute pärast, keda tema on ära valinud, on ta kahandanud neid päevi.
Jeesus õhutab valvama
21Ja kui siis keegi ütleb teile: "Ennäe, Kristus on siin! Ennäe, seal!", ärge uskuge,
22sest tõuseb valekristusi ja valeprohveteid ja need pakuvad tunnustähti ja imetähti, et kui võimalik, eksitada ka valituid.
23Aga teie vaadake: mina olen teile kõik ette öelnud!

Tänane lõik jätkab laupäevase lõigu teemat: Jeesus räägib märkidest, mis eelnevad templi hävitamisele.

Kui varasem jutt oli suures osas “sünnitusvalude algus”, siis nüüd on otseselt tegemist vaenlase sissetungiga. Mis on “hävituse koletis”, selle üle on palju vaieldud, nagu ka kogu 13. peatüki üle. Osvald Tärgi “Markuse evangeeliumi seletus” pakub võimalikuks variandiks Rooma sõjavägede sissetungi Jeruusalemma. Kui seda nähti, oli viimane võimalus põgeneda. Põgeneda tuli aga mitte müüriga piiratud linna, nagu enamasti sõdade puhul, vaid mägedele, ja seejuures ei tohtinud viivitada ega minna kodust vajalikke asju kaasa võtma.
Raskusi ette nähes tunneb Jeesus kaasa last ootavatele või imetavatele naistele. Jumala kohut ei saa küll ära jätta, kuid Jeesus käsib palvetada, et põgenemine ei juhtuks talvel, kui tingimused oleksid kõige raskemad. Ta kasutab viletsuse kirjeldamiseks Taanieli sõnu (Tn 12:1), öeldes, et selliseid ahastuse päevi pole olnud ega tule enam. Kuid Jumala arm on taas nähtav: äravalitute pärast kahandatakse viletsuspäevade arvu.
Ning taas – valemessiad (s 22), sest need tahavad eksitada “kui võimalik ka äravalituid”. See ei pruugi olla 6. salmi mõtte kordamine, kuna seal võis juttu olla peamiselt juutidest, kes endiselt messiat ootasid. Siin on aga tegemist kristlaste Jeesuse taastuleku ootusega. Teades, et sõna “kristus” tähendab kreeka keeles võitut, s.t inimest, kellel on vägi, võime järeldada, et jutt võib olla meile tänapäeval nii aktuaalsest probleemist – inimestest, kes reklaamivad end imetervendajatena.

Jumala halastus on suur isegi kohtumõistmisel.

Selle kommentaari autor: APÜ