Sinu sõna on mu jalale lambiks ja valguseks mu teerajal.
Psalm 119:105

Avatud Piibli Ühing

Scripture Union Estonia

Kuidas lugeda Piiblit

Kuidas näidata Jumalat?

Kolmapäev, 9. August 2017

Loe läbi alltoodud kirjakoht: Hb 12:14-29

Jumala kasvatuse eesmärgist
14Taotlege rahu kõikidega ja pühitsust, milleta keegi ei saa näha Issandat,
15ja valvake, et keegi ei jääks ilma Jumala armust, et mingi kibe juur üles kasvades ei tooks tüli ning paljud selle läbi ei rüvetuks,
16et keegi ei oleks hooraja ega ka kõlvatu nagu Eesav, kes üheainsa kõhutäie eest andis käest oma esmasünniõiguse.
17Te ju teate, et kui ta pärastpoole küll tahtis pärida õnnistust, tunnistati ta kõlbmatuks; ta ei leidnud meeleparanduseks kohta, ehk ta küll seda pisaratega otsis.
Hoiatus tõrkumise eest
18Teie ei ole astunud käega katsutava ja tules põleva mäe ligi, ei sünguse, ei pimeduse, ei raju,
19ei pasunahääle ega niisuguse kõne kõla juurde, mille kuuljad palusid, et sellele ei lisataks ühtegi sõna;
20sest nad ei suutnud kanda seda korraldust: „Kui ka loom peaks puutuma mäe külge, siis visatagu ta kividega surnuks!”;
21ja see vaatepilt oli nii õudne, et Mooses ütles: „Ma olen kabuhirmus ja värisen!” -
22vaid teie olete tulnud Siioni mäe juurde ja elava Jumala linna, taevase Jeruusalemma juurde ja kümnete tuhandete inglite juurde,
23esikpoegade koguduse juurde, kes on kirja pandud taevas, ja Jumala, kõikide kohtumõistja juurde, ja täiuslikuks saanud õigete vaimude juurde,
24ja uue lepingu vahemehe Jeesuse juurde, ja piserdamisvere juurde, mis kõneleb paremini Aabeli verest.
25Vaadake, et teie ei tõrgu kõnelejat kuulamast! Sest kui ei pääsenud maa peal pakku need, kes tõrkusid kuulamast sõnatoojat, siis palju vähem pääseme meie, kui me pöörame selja temale, kes on taevaist.
26Tollal pani tema hääl kõikuma maa, aga nüüd on ta tõotanud: „Veel kord panen ma värisema mitte üksnes maa, vaid ka taeva!”
27Sõnad „veel kord” näitavad kõigutatavate kui loodud asjade muutumist, et püsiksid kõigutamatud.
28Olgem siis tänulikud, et me saame kuningriigi, mis ei kõigu, ja teenigem seepärast Jumalat talle meelepäraselt allaheitlikkuse ja aukartusega;
29sest meie Jumal on neelav tuli!

Mida arvad: “See, mida inimene nimetab pöördumiseks, on sageli Suurepärase Sõbra avastamine. See mida inimene nimetab religiooniks, on selle Suurepärase Sõbra tundmine. See mida inimene nimetab pühaduseks on selle Sõbra imiteerimine.”(“Jumal kutsub”; AJ Russell 4.07.2015)

Kiri Heebrealastele sisaldab mitmeid hoiatusi uskmatuse eest (Hb 2:1–3; Hb 3:7–19; Hb 6:4–8; Hb 10:26–31). Mõned neist on väga otseed ning võivad panna muretsema, kuid need kõik on kavandatud selleks, et aidata meil pigem valida Jumal ning Tema kõigutamatu kuningriik, kui juutide käsuseaduse ning religioosse üksikisiku pingutuse kõikuv alus. Väga hästi illustreerib kahte nimetatud alternatiivi paralleel mägedega. Esimene neist on Siinai mägi (s 18-21) ja teine - Siioni mägi, Jumala linn (s 22-24). On raske uskuda, et keegi võiks valida “sünguse, pimeduse või raju” (s 18), kui on võimalik valida ka “kümnete tuhandete inglite” hõiska hulk (s 22). Ometi on hämmastav, kui lihtsalt võib inimene libiseda religioossete reeglite ning traditsioonide järgimise labürinti, selle asemel et valida Jumala parema kuningriigi ülikülluslik vabadus.

Siin saab Eesav jumalatu käitumise hoiatavaks näiteks - sest ta valis nälja tingimustes kohese rahulduse (käeulatuses oleva supi näol) hiljem saabuvate pärimisõiguse ning Jumala tõotuse osaliseks saamise privileegide asemel (1Ms 25:29-34). Ning hiljem polnud vaatmata rohketele kahetsuspisaratele võimalik muuta ei Iisaki, ega ka tema enda meelt. Seega tuleks meil Jumala armu taotleda kohe, ajal mil see veel on võimalik.

Mõned aastad tagasi elasime maavärinate tsoonis. Mältan oma poja 7.sünnipäeva pidu, mille katkestas terve maja vabisemine ning kuidas kõik selle peale hirmunult majast välja tormasid. Kui pead elama piirkonnas, kus terve maapind võib mistahes hetkel liikuma hakata, siis paned eriliselt tähele ehitiste haprust, ning tunnetad inimeste ehitatud struktuuride purunemisohtlikkust. Ühel päeval aga raputab Jumal iga inimese poolt loodud struktuuri ning siis jäävad alles vaid need struktuurid, mida ei ole võimalik kõigutada (s 27).

Just selle tõe valguses peaksime purunevaist ja hapraist ajaest nagu kibedus, amoraalsus ja jumalatus, ning selle asemel valima rahu ning pühaduse (s 14-16).

 
Loe ning mõtiskle 1Tm 4:7b-8a üle. Kuidas võiks püha elu õnnistus inspireerida sind valima ka jumalakartlikkuse koolitust?

Selle kommentaari autor: Eric Gaudion