Sinu sõna on mu jalale lambiks ja valguseks mu teerajal.
Psalm 119:105

Avatud Piibli Ühing

Scripture Union Estonia

Kuidas lugeda Piiblit

Mida inimene külvab, seda ta ka lõikab

Teisipäev, 16. Märts 2004

Loe läbi alltoodud kirjakoht: 2. Saamueli 10

Võit ammonlaste ja süürlaste üle
1Ja pärast seda sündis, et ammonlaste kuningas suri ja tema poeg Haanun sai tema asemel kuningaks.
2Ja Taavet ütles: "Ma tahan Haanunile, Naahase pojale, head teha, nagu tema isa minule head tegi!" Ja Taavet läkitas oma sulased teda ta isa pärast trööstima. Kui Taaveti sulased tulid ammonlaste maale,
3siis ütlesid ammonlaste vürstid oma isandale Haanunile: "Kas sellepärast, et Taavet tahab sinu isa su silmis austada, on ta läkitanud trööstijad su juurde? Kas Taavet pole oma sulaseid läkitanud su juurde hoopis selleks, et uurida linna ja kuulata maad, et seda siis hävitada?"
4Siis Haanun võttis kinni Taaveti sulased, ajas neil poole habet maha, lõikas neil riided istmikuni pooleks ja saatis nad ära.
5Ja kui sellest teatati Taavetile, siis ta läkitas käskjalad neile vastu, sest mehi oli väga häbistatud. Ja kuningas ütles: "Jääge Jeerikosse, kuni teil habe on kasvanud, siis tulge tagasi!"6Kui ammonlased nägid, et nad Taaveti meelest olid muutunud vastikuks, siis läkitasid ammonlased käskjalgu ja palkasid Soobast süürlasi, kakskümmend tuhat jalameest, ja Maaka kuningalt tuhat meest, ja Toobi mehi kakskümmend tuhat meest.
7Kui Taavet seda kuulis, siis ta läkitas neile vastu Joabi ja kogu kangelaste väe.
8Ja ammonlased tulid välja ning seadsid endid tapluseks värava suhu; Sooba ja Rehobi süürlased ning Toobi ja Maaka mehed olid väljal omaette.
9Kui Joab nägi, et taplus tema vastu sündis nii eest kui tagant, siis tegi ta valiku kõigist Iisraeli valitud meestest ja seadis need üles süürlaste vastu.
10Aga ülejäänud rahva andis ta oma venna Abisai juhtida ja too seadis need üles ammonlaste vastu.
11Joab ütles: "Kui süürlased on minust tugevamad, siis tule mulle appi; aga kui ammonlased on sinust tugevamad, siis ma tulen sinule appi.
12Ole julge, ja olgem vahvad oma rahva ja oma Jumala linnade eest! Tehku siis Issand, mis tema silmis hea on!"
13Siis Joab ja rahvas, kes oli koos temaga, hakkasid taplema süürlaste vastu; ja need põgenesid ta eest.
14Kui ammonlased nägid, et süürlased põgenesid, siis põgenesid nad Abisai eest ja läksid linna; ja Joab tuli tagasi ammonlaste kallalt ning läks Jeruusalemma.15Kui süürlased nägid, et nad olid Iisraeli ees löödud, siis nad kogunesid kokku
16ja Hadadeser läkitas käsu ning tõi välja süürlased, kes olid teisel pool Frati jõge; ja need tulid Heelamisse ning Soobak, Hadadeseri väepealik, oli nende eesotsas.
17Kui sellest teatati Taavetile, siis ta kogus kokku kogu Iisraeli ja läks üle Jordani ning tuli Heelamisse; ja süürlased seadsid endid tapluseks Taaveti vastu ning sõdisid temaga.
18Aga süürlased põgenesid Iisraeli eest ja Taavet tappis süürlastest seitsesada vankritäit ja nelikümmend tuhat ratsanikku; ja Soobaku, nende väepealiku, lõi ta maha, nõnda et ta seal suri.
19Kui kõik kuningad, kes olid Hadadeseri alamad, nägid, et Iisrael oli neid löönud, siis tegid nad Iisraeliga rahu ja jäid nende alamaiks. Ja edaspidi süürlased kartsid ammonlastele appi minna.

Sellest kirjakohast tõuseb esile võrdlus ebausust ja usust tulenevate tegutsemisviiside vahel.

Haanun otsustas uskuda mehi, kes sisendasid talle kahtlustamist ja kartust. Lõpuks oli ta kindel, et see hirm ongi õigustatud, ning tegutses oma hirmust juhituna (s 4). Näeme, mis on selle otsuse tagajärjed (s 7).

Väike otsus, väga laiaulatuslikud tagajärjed. Ebausk ning hirm viib meid Jumalast, tema tahtest ning teistest inimestest kaugemale. Vt 1Ms 8-10, mis oli inimese reaktsioon ja tunne pärast pattulangemist.

Küsimus on meie igapäevaelu valikutes. Loomu poolest pattulangenud inimene valib oma igapäevaelus sama tee kui Aadam ja Eeva või Haanun. Aga kristlastena on meil võimalik teha oma igapäevaelus teistsuguseid valikuid. Mis on selles abiks, loe 1Jh 4:15-18, Rm 8:15.

Teine inimene, Joab, valib teistsuguse hoiaku. Tema käitumisest võime näha, kuidas toimib inimene, kui ta tunneb tõde ning on sellest lähtudes kindel, mis on õige tegutsemisviis (s 9-12). Siis on inimene aktiivne, hakkab tegutsema, et võidelda õigluse nimel. Lõpptulemust võime lugeda salmist 13.

Selle kommentaari autor: Teija Toivari