Sinu sõna on mu jalale lambiks ja valguseks mu teerajal.
Psalm 119:105

Avatud Piibli Ühing

Scripture Union Estonia

Kuidas lugeda Piiblit

Adullami koobas

Teisipäev, 11. Mai 2004

Loe läbi alltoodud kirjakoht: 2 Sm 23: 8- 39

Taaveti vahvad pealikud
8Need on Taaveti kangelaste nimed: Joseb-Bassebet, tahkemonlane, sangarite pealik, seesama on Esni mees Adino; ta tuli kaheksasaja vastu, kelle ta ühekorraga maha lõi.
9Ja tema järel Eleasar, Doodo poeg, ahohlane, üks kolmest kangelasest Taaveti juures, kui nad teotasid vilisteid, kes sinna olid kogunenud sõdima. Kui Iisraeli mehed taandusid,
10jäi tema paigale ja lõi vilisteid, kuni ta käsi väsis ja kangestus mõõga külge. Ja Issand andis sel päeval suure võidu ning rahvas pöördus tema järel tagasi veel ainult riisuma.
11Ja tema järel Samma, Aage poeg, hararlane. Kord, kui vilistid olid üheks jõuguks kokku tulnud, siis oli seal üks põllujagu täis läätsi. Rahvas põgenes vilistite eest,
12aga tema asus keset põllujagu ja päästis selle ning lõi vilistid maha. Nõnda andis Issand suure võidu.13Ja kolm neist kolmekümnest peamehest läksid alla ja tulid lõikusajal Taaveti juurde Adullami koopasse; ja hulk vilisteid oli leeris Refaimi orus.
14Aga Taavet oli siis mäelinnuses ja vilistite linnavägi oli Petlemmas.
15Taavetile tuli janu ja ta ütles: "Kes annaks mulle vett juua Petlemma kaevust, mis on värava juures?"
16Siis tungisid kolm kangelast vilistite leeri ja nad ammutasid vett Petlemma kaevust värava juures, kandsid ja tõid Taavetile; aga ta ei tahtnud seda juua, vaid valas selle Issandale
17ja ütles: "Jäägu see minust kaugele, Issand, et teeksin seda! See on nende meeste veri, kes käisid oma hinge hinnaga." Sellepärast ta ei tahtnud seda juua. Seda tegid need kolm kangelast.18Ja Abisai, Joabi vend, Seruja poeg, oli nende kolmekümne peamees ja tema lennutas oma piigi üle kolmesaja mahalöödu; tema oli nende kolmekümne hulgas kuulus.
19Ta oli küll lugupeetuim nende kolmekümne hulgast, ja oli neile pealikuks, aga nende kolme vastu ta ei saanud.20Benaja, Joojada poeg, pärit Kabseelist, sõjamehe poeg, oli rikas tegudelt; tema lõi maha kaks vägevat moabi meest; tema läks alla ja tappis kaevus ühe lõvi, kord kui lund oli sadanud.
21Ja ta lõi maha egiptuse mehe, kes oli silmapaistev; egiptlasel oli piik käes, aga Benaja läks ta juurde kepiga ja kiskus egiptlase käest piigi ning tappis tema ta oma piigiga.
22Seda tegi Benaja, Joojada poeg, ja tema oli nende kolmekümne kangelase hulgas kuulus.
23Ta oli lugupeetuim nende kolmekümne hulgast, aga nende kolme vastu ta ei saanud. Ja Taavet pani tema oma ihukaitseväe ülemaks.24Nende kolmekümne hulgas olid: Asael, Joabi vend; Elhanan, Doodo poeg Petlemmast;
25Samma, harodlane; Elika, harodlane;
26Heles, paltlane; Iira, Ikkesi poeg, tekoalane;
27Abieser, anatotlane; Mebunnai, huusalane;

Kirjakohta lugedes võib jääda mulje, et tegu on eriti vägivaldse looga ning siit pole suurt midagi tuua eeskujuks või näiteks meile tänapäeval. Lähemal vaatlusel leiame aga mõndagi huvitavat.

S 13 loeme kolmest mehest (sõjakangelasest), kes tulid Taaveti juurde koopasse. Vastuse küsimusele, mis see Adullami koobas oli, leiame 1 Sm 22: 1-2. See oli Taaveti pelgupaik põgenemisel Sauli eest, kus tema juurde kogunes väga mitmesugust rahvast, kellel mingil põhjusel oli elus raske. Tänapäeval nimetataks neid nt luuseriteks või muidu elu heidikuteks. Igatahes mitte kõige suurema potensiaaliga seltskond, kellega rajada suur sõjavägi ning hakata tegema kangelastegusid. Tekib üsna otsene paralleel Jeesuse jüngrite valikuga ja kui meie tänapäeval alustaksime firmat või rajaksime ettevõtet, ei palkaks me neist ilmselt ühtegi. Kõik need tulevad Taaveti juurde, sinna Adullami koopasse ja kokkuvõtvalt saaks öelda, et see koobas oli neile muutumise koht. Seal eraldusid nad kõigest ja kõigist ning nende elus toimus üks suur ja põhjalik muutus.
Usun, et selles loos on Taavet selgelt Jeesuse võrdkuju, ja selles mõttes ka meile eeskujuks. Kui meiegi soovime muutuda, siis peame ka ise üles leidma selle „Adullami koopa“, kus leiame oma Taaveti (Jeesuse) ja kus saame muudetud.
Näeme, et need mehed on valmis mängu panema kõik, et tuua kasu Taavetile, kes sel hetkel ei olnud isegi veel kuningas. Taaveti soov oli neile käsuks.

Uurides nimetatud kolme peakangelase nimede tähendust, näeme,
et need on lausa prohvetlikud. Esimene nimi: Joseb-Bassebeti nimi tähendab heebrea keeles: „Jehoova toob õigust, peab kohut.“ e Jehoova on kohtunik.
Eleasari heebreakeelne tähendus on: „Jumal on aitaja“ või „Jumal on aidanud“
Samma nime tähendus võiks olla „imetlus, imestus, kuulsus“ või „jahmunult vaatamine“. Taaveti juurde tulles olid need mehed olnud nö elu hammasaratase vahel; kes oli võlgades, kes oli hinges kibestunud, kes ei tulnud lihtsalt toime. Nende nimed aga peegeldavad seda, milliseks nad muutusid. Nimedel on Piiblis väga oluline tähendus ning teame, et ajuti Jumal muutis inimeste nimesid, et nimed peegeldaksid olemust, mis inimestes pidi ilmnema hakkama. Ja see on prohvetlik.
Sama toimus ka siin. Jumal saadab need mehed sinna ning selle läbi hakkab esile tooma oma õigust (Joseb-Bassebeti), aitab teostada oma plaani (Eleasar), ning hämmastab kõiki inimesi, kes sellest kuulevad ja teavad (Samma).

Ka tänapäeval on elu hammasrataste vahele jäänuid. Ja neid, kes vajavad muutumist.
Sellepärast on kõikidele neile parim soovitus:
Otsi üles oma Adullami koobas ja leia seal oma Taavet (Jeesus)!

Eraldu kõigest, mis on olnud ja lase Jumalal teha samasugune töö ka sinu sees.

Selle kommentaari autor: Allan Kroll