Sinu sõna on mu jalale lambiks ja valguseks mu teerajal.
Psalm 119:105

Avatud Piibli Ühing

Scripture Union Estonia

Kuidas lugeda Piiblit

Et me ei unustaks

Neljapäev, 13. Märts 2008

Loe läbi alltoodud kirjakoht: Mk 14:12-25

Jeesuse viimne paasasöömaaeg
12Ja hapnemata leibade püha esimesel päeval, kui paasatalle tapetakse, ütlesid Jeesuse jüngrid talle: "Kuhu sa tahad, et me läheme ja valmistame, et sa võiksid süüa paasat?"
13Ja ta läkitas kaks oma jüngrit ja ütles neile: "Minge linna ja te kohtate veekruusi kandvat inimest. Minge temaga kaasa
14ja kuhu tahes ta ka sisse astuks, ütelge majaperemehele: "Õpetaja ütleb: Kus on mu võõrastetuba, kus ma võiksin süüa paasat koos oma jüngritega?"
15Ja tema näitab teile suurt vaipadega kaetud ning valmisseatud ülemist tuba, ja seal valmistage meile söömaaeg!"
16Ja jüngrid läksid ära ja tulid linna ning leidsid kõik nii olevat, nagu Jeesus neile oli öelnud. Ja nad valmistasid paasasöömaaja.17Ja õhtul tuli Jeesus nende kaheteistkümnega.
18Kui nad lauas istusid ja sõid, ütles Jeesus: "Tõesti, ma ütlen teile, üks teie seast, kes on minuga koos söömas, annab mu ära."
19Nad jäid nukraks ja hakkasid üksteise järel talle ütlema: "Ega ometi mina?"
20Aga Jeesus ütles neile: "Üks teist kaheteistkümnest, kes sööb minuga samast kausist.
21Jah, Inimese Poeg läheb küll ära, nii nagu temast on kirjutatud, aga häda sellele inimesele, kes Inimese Poja ära annab! Sellele inimesele oleks parem, kui ta poleks sündinud."22Ja kui nad sõid, võttis Jeesus leiva, õnnistas, murdis ja andis neile ning ütles: "Võtke! See on minu ihu."
23Ja ta võttis karika, tänas ja andis selle neile, ja nad kõik jõid sellest.
24Ja ta ütles neile: "See on minu lepinguveri, mis valatakse paljude eest.
25Tõesti, ma ütlen teile, mina ei joo enam viinapuu viljast kuni selle päevani, mil ma joon uut Jumala riigis."

Issand Jeesus, aita, et mu tänane piiblilugemine poleks lihtsalt harjumuspärane tegevus, vaid kui eluliselt tähtis aeg, mis on veedetud, kuulates Sind läbi Sinu Sõna.

Selleks ajaks, kui need evangeeliumid kirjutati, oli paasasöömaaeg omandanud kogu selle rikka sümbolismi, mis oli seotud väljarändamisega ning Jumala ja rahva vahelise lepinguga. Jeesus lisas siia tähendusrikkad uued dimensioonid, mis meenutavad alati tema kannatusi ja meie päästet: leib tähistab tema ihu, mis pidi piinlema ja surema, et meie saaksime elada, vein aga uut päästelepingut Jumala ja inimkonnna vahel (s 24). Jeesus sõi loendamatuid kordi koos oma jüngritega, kuid ühelgi söömaajal polnud sellist tähendust. See nõudis hoolikat ja teadlikku ettevalmistust, see oli sümboolne söömaaeg, milles osalejad said end usu läbi siduda Kristuse ja üksteisega rituaalis, mis samaegselt heitis pilgu nii minevikku (s 12, 24) kui ka tulevikku (s 25). Kui võtame usu läbi vastu, mis meile tasuta antakse (s 22, 23), siis saame osa Kristuse ihust ja verest (1 Kr 10:16) ja pühitseme juba ette Talle pulmasööki.
Kõigile Püha Õhtusöömaaja kirjeldustele on ühised neli järjestikust tegusõna: Jeesus võttis, õnnistas, murdis ja andis. Me ei peaks tegema vähem kui see, kuid me ei peaks tegema ka palju rohkem ja riskima kaotada seda võimast lihtsust liiga keerulise rituaaliga. Neli kirjeldust erinevad selles, kuidas need valivad sõnu “õnnistama” ja “tänama” – ja siin peaks Kirik olema ettevaatlik. See pole leib, mida õnnistatakse, vaid Jumal. Jeesus oleks kasutanud traditsioonilist juudi õnnistuspalvet: “Õnnistatud oled Sina, Issand, meie Jumal, Universumi Kuningas, kes toob esile leiva maast.” Püha Õhtusöömaaja sisuks on tänada Jumalat tema imelise armastuse eest ja tajuda jälle kogu seda ime. Kui võtame vastu leiva ja karika, siis need sümboliseerivad meile Jumala lähedust oma rahvaga ja annavad eelaimu sellest, milliseks me muutume.

Kas Püha Õhtusöömaaeg kui korduv sündmus jumalateenistuses on kaotanud sinu jaoks oma tähenduse? Mida sinu kogudus saaks selles osas teha? Mida saaksid sa teha ise – võib-olla muuta oma suhtumist läbi pühendunud palve või praktilise tegevuse?

Selle kommentaari autor: John Harris