Sinu sõna on mu jalale lambiks ja valguseks mu teerajal.
Psalm 119:105

Avatud Piibli Ühing

Scripture Union Estonia

Kuidas lugeda Piiblit

Kes tohib?

Pühapäev, 10. Veebruar 2013

Loe läbi alltoodud kirjakoht: Psalm 15

Kes tohib elada Jumala pühal mäel
1Taaveti laul.
Issand! Kes võib tulla külaliseks sinu telki? Kes tohib elada su pühal mäel?

2See, kes elab laitmatult, teeb õigust ja räägib tõtt oma südames,
3kes keelt ei peksa, ei tee teisele kurja ega tõsta laimujuttu oma ligimese peale,
4kelle silmis on jumalatud põlatavad, aga auväärt need, kes Issandat kardavad, kes vannub enesele kahjuks, kuid ei riku vannet,
5kes oma raha ei anna laenuks, et kasu saada, ega võta altkäemaksu süütu vastu. Kes nii teeb, see ei kõigu iialgi.

Läbi aegade on inimesed igatsenud Jumala ligi pääsemist, Tema juures olemist, ja keegi tegelikult ei oska seletada, kust või kuidas see igatsus inimesesse on tulnud, aga ühise nimetajana meis kõigis annab see ühel või teisel viisil enesest märku. Ja kui Vana Testamendi inimene oskas mõtelda Jumalast kellele saab inimene ehk läheneda või Tema juurde nö külaliseks minna, siis Uue Testamendi inimene on jõudnud arusaamisele ja teadmisele Jumalast, kes võib aset võtta lausa inimese südames, elada tema sees. See on ligiolu veel palju intiimsemas ja lähedasemas mõttes.

 

Loetud psalm räägib Jumala juures külaliseks olemisest. Idamaade kombeid arvestades tähendas külaliseks olemine kõigi võõrustaja käsutuses ja tema poolt pakutavatest hüvedest osasaamist. Nõnda igatseb inimene Jumala ligi olles kõike seda, mida Jumala riik ka on: rõõmu, rahu, armastust, kõike seda muud. Jumala asupaik on aga pühaduses, teame. Ja nii on kõik siin psalmis edasi nimetatu eeltingimus, et inimene üldse võiks Jumalale läheneda.Millegipärast mõeldakse sageli, et Jumal, kuna Ta on nähtamatu ja tundmatu, nõuab mingeid erilisi, müstilisi riitusi või kalleid ja kummalisi ohvreid. Midagi sellist, millest inimene ei või aru saada ega oska seletada. Kust selline mõtteviis on tulnud, seda ei ole võimalik täpselt öelda. Aga hea sõnum on see, et 15. psalm kummutab igasugused sellised arvamised. Jah me teame, et inimene ei või iial Jumalat ära mõista, aga ometi on täiesti selgelt väljendatud see, mida Jumal inimeselt ootab, ja siin ei ole mingeid müstilisi rituaale või keerulisi ohvritäitmisi, vaid inimese igapäevase elu valikud: käitumises, läbikäimises kaasinimesega, tema väärtushinnangutes, aususes ja materiaalsega rahulolus. 

Loeme, et inimesel tuleb teha õigust, ja õiguse kaalukeeleks on inimesel antud südametunnistus: tuleb elada laitmatult, rääkida tõtt ja seda ka iseenesele, tuleb hoiduda tagarääkimisest, ka laimamisest. Ei tohi kaasinimesele kurja teha. Ja tuleb põlata kuritahtlikke valikuid. Tuleb pidada oma sõna ja seda isegi siis, kui see on sulle kahjulik või teeb haiget. Ei tohi omastada midagi pettuse ja altkäemaksu läbi. Üheski nimetatuist ei ole midagi müstilist ega arusaamatut, vaid see kõlab üsna sarnaselt kümnele käsule. Mõne meelest tundub see liiga lihtne, et tõsi olla. 

Ükskõik millisele inimesele – on ta siis kõrgel või madalal positsioonil, vana või noor, rikas või vaene. Jumala juures külaline olemine, Temalt audientsi saamine, sõltub eelkõige inimese südamehoiakust ja tegudest kaasinimese vastu. Ja see on nii lihtne, ja ometi tuhatkordselt raskem kui mistahes riituse täitmine 

Ka sellepärast, et see on jätkuv tegevus. Ei piisa ühekordsest pingutusest, vaid on vaja loomust, jätkuvaid samasuunalisi valikuid ja südant, mis teeb õiglasi otsuseid. Ja Jumal on arvanud, et see on inimeselejõukohane. Ja kui keegi on ehk pead murdnud, et miks mulle tundub, et Jumal on praegu nii kaugel ja kõrgel, miks ma kuidagi Temani ei jõua, siis tuleks vaadata üle psalmis esitatud nimekiri. Meil kõikidel on võimalus paluda, et Jumal ilmutaks meile, kus oleme eksinud ja aitaks vastu võtta andestus risti all - et võiksime saada külalisteks Tema telgis, kogeda kogu olemust täitvat osadust Temaga.

 
“Õndsad on puhtad südamelt, sest nemad saavad näha Jumalat.”

Selle kommentaari autor: Mari Vahermägi