Sinu sõna on mu jalale lambiks ja valguseks mu teerajal.
Psalm 119:105

Avatud Piibli Ühing

Scripture Union Estonia

Kuidas lugeda Piiblit

Jeesusega ühendatud

Reede, 1. Aprill 2022

Loe läbi alltoodud kirjakoht: Jh 15:1-8

Jeesus on tõeline viinapuu
1„Mina olen tõeline viinapuu ja mu Isa on aednik.
2Iga oksa minu küljes, mis ei kanna vilja, lõikab ta ära, ja
igaühte, mis kannab vilja, ta puhastab, et see kannaks rohkem vilja.
3Teie olete juba puhtad sõna tõttu, mida ma teile olen rääkinud.
4Jääge minusse, ja mina jään teisse. Nii nagu oks ei suuda kanda
vilja omaette, kui ta ei jää viinapuu külge, nõnda ka teie, kui te ei
jää minu külge.
5Mina olen viinapuu, teie olete oksad. Kes jääb minusse ja mina
temasse, see kannab palju vilja, sest minust lahus ei suuda te midagi
teha.
6Kes ei jää minu külge, heidetakse välja nagu oks, ja ta kuivab.
Ja nad kogutakse kokku ja visatakse tulle ja nad põlevad ära.
7Kui te jääte minusse ja minu sõnad jäävad teisse, siis
paluge, mida te iganes tahate, ning see sünnib teile.
8Selles on minu Isa kirgastatud, et te kannate palju vilja ja
saate minu jüngriteks.

Kui sõltuvana Jeesusest sa end tegelikult tunned? Mõtle sellele täna…

Me kõik vajame puhastamist! Seda tähendab algselt tekstis kasutatud sõna salmis 2. Jeesus ütleb, et puhastamine ei ole valikuline ekstra. See on vältimatu, sest ilma puhastamiseta ei saa me olla viljakad ega usus kasvada (s 2, 5). Jeesus ei ütle, kuidas see puhastamine täpselt välja näeb, kuid tundub, et kurvastamine, kannatus, mured ning pettumused toimivad mingil viisil puhastavatena, usulist kasvamist soodustavatena. Kui see portsess käib nii, tuleb meil  jääda Jeesusesse (s 4), et saada Temalt vajalikku elumahla vilja kandmiseks. Pane tähele, kui palju selles peatükis kasutab Jeesus väljendit “jääge minusse”, osutades, et meil pole võimalik ilma Temata ellu jääda ega ka vilja kanda.

Mida aga tähendab “Temasse jäämine” argielu praktikas?  Jeesus ütleb, et esmalt tähendab see Tema sõnade jäämist meisse (s 8), nende omaks võtmist. Jumala sõna puhastab meid, aga toob esile ka vilja. Teist valikut ei ole, sest oksad, mis tahavad ise kõigega hakkama saada, kuivavad kiirelt ära, muutuvad kasutuiks ning Jumal ise eemaldab need (s 2, 6). 

Teisalt saame Jeesusesse jäämist vaadelda nii kogukonna kui üksikisiku tasandilt. Viinapuusse jäämise  (s 4) kogukondlik osa tähendab jäämist kristlikku kogudusse, mis teenib ja kummardab Jumalat ühiselt. See on Jeesuse jüngriks olemine laiemal tasandil, sest sellist asja nagu erak-kristlane ei ole olemas. 

Võrdpilt viinapuust kui Jumala rahvast tuleb Vanast Testamendist (nt Ps 80:8-18; Ho 10:1). Toodud näitlikus pildis tõmbab Jeesus paralleeli okste kinnitumisega viinapuu külge ja jüngrite ühenduse vahele Temaga. Selles väljendubki kristliku kogemuse ja ka koguduse olemus. Jeesus teadis, kui lihtne ja ohtlik on kalduda üksi ja ühekordsete kogemuste otsimise usupraktikasse. 

Aga Jeesusega ühendatud olemine on ka individuaalne kogemus, milles võime nautida isiklikku, Elu toovat osadust Temaga ning pürgida veel lähedasema ühenduse poole Temaga. Viljakandmine selles kontekstis tähendab elada püha elu - vastandina “halvale viljale”, mida kirjeldab prohvet Jesaja (Js 5:2). Vili tähendab nähtavaid tõendeid selle kohta, et Jumal toimib meie eludes. Vili, mis tuleneb Jeesusesse jäämisest avaldub eelkõige selles, et Jumal Isa saab austatud (kirgastatud, s 8), see võib avalduda vastatud palvetes (s 7), inimeste tervenemises,  halastuse ja helduse tegudes, aga ka suure rõõmu kogemises (s 11). Jeesus julgustab oma jüngreid, et Tema osadusest võrsuv vili on rohke, viljakandmise palved saavad vastatud ning see vili ei sünni uskliku suurest pingutamisest, vaid elavast ühendusest Temaga (s 8).  

 
Issand, palun aita mul jääda püsivalt Sinusse ning tuua Isale austust oma eluga täna!

Selle kommentaari autor: APÜ