Loe läbi alltoodud kirjakoht: Ap 1:12-26
Mattias valitakse kaheteistkümnendaks apostliks12Siis nad pöördusid tagasi Jeruusalemma mäelt, mida kutsutakse Õlimäeks ja mis on Jeruusalemma lähedal ühe hingamispäeva teekonna[f] + [fr] 1:12 [ft] Hingamispäeva teekond oli vahemaa, mida juut tohtis hingamispäeval käia; umbes 1 km. [f*] kaugusel.
13Ja kui nad linna tulid, läksid nad ülemisse tuppa, kus neil oli tavaks viibida: Peetrus ja Johannes ja Jaakobus ja Andreas ja Filippus ja Toomas, Bartolomeus ja Matteus, Jaakobus, Alfeuse poeg, ja seloot Siimon ja Juudas, Jaakobuse poeg.
14Nemad kõik olid püsivalt ühel meelel palvetamas koos Jeesuse ema Maarja ning naistega ja Jeesuse vendadega.
15Neil päevil tõusis Peetrus vendade keskel püsti - rahvast oli koos umbes sada kakskümmend inimest - ning ütles:
16„Mehed-vennad! Täide pidi minema kirjasõna, mis Püha Vaim on Taaveti suu läbi ette kuulutanud Juuda kohta, kellest sai Jeesuse kinnivõtjate teejuht.
17Ta oli ju meie sekka arvatud ja sama teenimine oli temagi osa.
18Just tema hankis ülekohtu palgast enesele põllu, aga ta ise kukkus ülepeakaela alla, lõhkes keskelt ja kogu ta sisikond valgus välja.
19See on saanud teatavaks kõigile Jeruusalemma elanikele, nii et seda põldu nende murdes kutsutakse Hakeldamaks, see tähendab Verepõlluks.
20Laulude raamatusse on ju kirjutatud:
„Tema elupaik saagu tühermaaks
ja ärgu elagu selles keegi”,[m]ja
„Tema ülevaatajaamet saagu teisele!”
21[m]Niisiis peab saama Jeesuse ülestõusmise tunnistajaks koos meiega üks neist meestest, kes on meie hulgas olnud kogu selle aja, mil Issand Jeesus meie juures käis sisse ja välja,
22alates Johannese ristimisest kuni päevani, mil ta meilt võeti üles.”
23Ja nad esitasid kaks meest: Joosepi, keda kutsutakse Barsabaseks, hüüdnimega Justus, ning Mattiase.
24Siis nad palvetasid: „Sina, Issand, kõikide südametundja - näita, kumma neist kahest sina oled valinud
25saama selle teenimiskoha ja apostliameti, kust Juudas on tagasi astunud, et minna paika, kuhu ta kuulub.”
26Ja nad heitsid liisku ja liisk langes Mattiase peale, ja tema arvati ühena kaheteistkümne apostli hulka.
Tänane piibitekst kirjeldab olukorda, kus tehakse otsustavate tagajärgedega valikud. Pane tähele, milline on nende sündmuste kontekst (s 14). Tundub, et just palvekeskne õhkkond oli see, mis juhtis Peetruse pidama oma esimest kõnet (s 16-22). Peetrus alustab Juudase tragöödiaga, kes oli kolm aastat veetnud Issandaga koos, kuid viimselt ikkagi teinud valiku Ta reeta (Mt 26:14-16) - ning kes hiljem seda valikut kibedalt kahetses (Mt 27:3-5).
Rääkides asendusmehe valimisest, viitab Peetrus, et see nõue tulenes pühakirjast. Juudase asemele oli vaja nimetada uus inimene ning jüngrite keskel oli kaks meest, kes täitsid kõik Peetruse poolt nimetatud nõuded (s 21-23).
Viis, kuidas jõuti õige mehe valimiseni, võib kaasaja lugejale tunduda imelik, kuid Iisraeli ajaloost teame, et just selle oli Jumal rahvale alguses andnud Tema tahte kindlaksmääramiseks. Sellises liisuheitmises polnud midagi juhuslikku, vaid see oli püha toiming, mida viidi alati läbi Jumala ees. Ka tänane tekst ei jäta kahtlust, et Jumal ise juhtis seda valikut, ning selle langemist Mattiasele (s 24-26).
Evangeeliumitest on selge, et 12 jüngri valimise otsus ei olnud ka meelevaldne. Number 12 sümboliseerib 12 Iisraeli suguharu (Lk 22:28-30), ning on seega Jumala enese poolt määratud, Tema plaanis oluline number. See number sümboliseeris tervikut vana lepingu ajal, ning kandis sama tähendust nüüd, kui Jumal uuendas oma rahva, ning oli tulnud uue lepingu aeg. Kaheteistkümne suguharu juhi asemel vana lepingu aegadel, astusid nüüd esile 12 apostlit kui Jumala rahva uued juhid uue lepingu ajastul.
Liisk osutas kindlalt, et Jumala valik langes Mattiasele. See aga ei tähendanud, et Barsabas oleks olnud kuidagi halvem. Ka tema täitis kõik tingimused: ta oli olnud Jeesusega algusest peale ning kuulus Tema ülestõusmise tunnistajate hulka. Jumala silmis osutus Mattias lihtsalt sobivamaks. Siinkohal jääb Piibel väga napisõnaliseks, ega räägi meile midagi sellest, mida Barsabas võis tunda või kuidas ta mitte valituna edasi jüngrite keskel olla suutis. Mittevalimisega on keeruline toime tulla ning suletud ustega silmitsi olles on raske uskuda, et needki võivad olla märgid Jumala armastusest. Nähes teisi edasi liikumas võib väljajäänu hakata kahtlema Jumala plaanides tema elu jaoks. Tänane piiblitekst on aga julgustuseks ka kõikidele neile, kes praegu oma kahtlustega vastamisi on. Me võime ja peaksime Jumalat usaldama ka ebakindluse ning pettumuse kogemustes, sest sageli just neis protesessides süvendab ja tugevdab Jumal meie usku ning loomust. Ja see on Jumala silmis tõeline edu.
Mattiase liitmine rõhutab veel üht olulist tõde Jumala rahva kohta. Jumala pääste ei olnud üksnes juutide jaoks, vaid pidi nende kaudu levima kõikide rahvasteni. Jumala uue lepingu rahvas ei koosnenud üksnes juutidest, vaid selle hulka kuulusid ka paganad, kes liideti hiljem juurde, samamoodi kui Mattias liideti jüngritele.
Kuigi edaspidi ei kuule me Mattiasest enam midagi, jääb tema liitmine meile meenutama, et Jumala päästeplaan ulatub nii tagasi, vana lepingu all oleva Iisraelini, kui ka edasi, uude lepingusse, milles juudid ning paganad saavad kokku üheks Jumala rahvaks, kes tunnistavad Kristuse ülestõusmisest (s 22).
Selle kommentaari autor: APÜ