Loe läbi alltoodud kirjakoht: Ilm 3:7-13
Läkitus Filadelfia kogudusele7Ja Filadelfia koguduse inglile kirjuta: Nõnda ütleb Püha, Tõeline, kelle käes on Taaveti võti, kes avab, ja ükski ei lukusta, ning lukustab, ja ükski ei ava:
8Ma tean su tegusid! Ennäe, ma avasin su ees ukse, mida ükski ei suuda lukustada. Sul on vähe jõudu, kuid sa oled hoidnud tallel mu sõna ega ole salanud mu nime.
9Ennäe, ma annan saatana sünagoogist mõned, kes nimetavad endid juutideks, kuid ei ole seda, vaid valetavad. Ennäe, ma teen, et nad tulevad ja kummardavad sinu jalge ette ning saavad aru, et mina olen sind armastanud.
10Et sa oled hoidnud minu ootamise sõna, siis hoian ka mina sind läbikatsumistunni eest, mis on tulemas kogu ilmamaa peale, et katsuda läbi ilmamaal elavaid.
11Ma tulen varsti. Pea kinni, mis sul on, et ükski sinu pärga ei võtaks!
12Kes võidab, selle teen ma sambaks oma Jumala templis ja enam iialgi ei lähe ta sealt välja, ning ma kirjutan tema peale oma Jumala nime ja oma Jumala linna, uue Jeruusalemma nime, mis tuleb maha taevast minu Jumala juurest, ning oma uue nime.
13Kellel kõrv on, see kuulgu, mida Vaim ütleb kogudustele!
Ükskõik kui halb poleks koguduse üldine olukord, on seal enamasti ka väike hulk inimesi - “jääk” - kes on Jumalale ustavaks jäänud (s 4). Filadelfia kogudust kirjeldab Jeesus just sellise “jäägina”: “Ma tean su tegusid, ma tean, et sul on vähe jõudu, aga sa kuulud mulle. Ja et sa oled kannatlikult vastu pidanud, kaitsen ma sind - veelgi enam, ma tulen peatselt ning annan sulle sinu krooni.”
See on suur julgustus surve all olevale väikesele ja nõrgale kogudusele.
Kiri keskendub kõigele heale, mida ülestõusnud Jeesus koguduses näeb ning milles neid kinnitab: nende ustavuses Sõnale, nende vastupidavuses mitte salata Jeesuse nime (s 8), nende kannatlikkuses, vaatamata seestpoolt tulevale survele (s 9) ning ootamises (s 10). Eelpool nimetatu taustal antakse neile üleskutse jätkata just nii, nagu nad on teinud - jätkata kinni hoidmist!
Ka Filadelfia kogudus oleks võinud järele anda või loobuda Jeesuse ootamise sõnast (s 10), kuid nad jäid ustavaks ka vähest jõudu omades. Seetõttu antakse kogudusele võimalus, mida kirjeldab avatud ukse sümbol, mida keegi ei saa lukustada (s 8). Kuninga uksehoidja võimuses oli otsustada kuninga eest, keda tohib lasta kuninga ligiolusse, ja keda mitte. Ükskõik milliseid uksi teised ka sulgevad, Tema, kelle käes on võti Jumala ligiolusse, avab ukse ning kinnitab ustavatele, et neil on oma koht seal - vastavalt sellele kohale, mis neil saab olema Jumala riigis aegade lõpus (s 12).
Taoline kinnitus rajab aluse ka meie elule ning teenimistööle. Neile, kes mõnikord viimase jõuga Jumala tõotustest kinni hoiavad, võib kinnitus: “Ma tean su olukorda, ma olen siin sinu kõrval….mina turvan sind ja olen valmistanud sulle väljapääsu ja tuleviku” - anda täiesti uue jõu ja energia. Paulus räägib “meie südameisse Püha Vaimu poolt välja valatud” Jumala armastusest (Rm 5:5), ning Püha Vaimu rollist, kes teeb meid võimeliseks jääma õigetesse tegudesse ning hüüdma Jumala kui Isa poole. Ka Jeesusel oli vaja kuulda Jumala kinnitust enda, kui "armsa Poja” kohta, enne kui ta “täis Püha Vaimu” läks kõrbesse, vastu kiusatustele. Jeesus teab kui väga ja millist kinnitust vajab sinu kogudus täna ja mida vajad sina. Mõnikord on vaid jaksata lihtsalt kinni hoida, kuni Jumal avab ukse, mida keegi pole osanud oodata.
“Aga Jumal on ustav, kes ei luba teid kiusata rohkem, kui te suudate taluda, vaid koos kiusatusega valmistab ka väljapääsu, nii et te suudate taluda!" (1Kr 10:13)
Selle kommentaari autor: APÜ