Loe läbi alltoodud kirjakoht: Lk 9: 28-36
Jeesus kirgastatakse28Ent arvata kaheksa päeva pärast neid kõnesid sündis, et Jeesus võttis kaasa Peetruse ja Johannese ja Jaakobuse ning läks üles mäele palvetama.
29Ja palvetamise ajal ta näoilme muutus ja tema riided läksid kiirgavalt valgeks.
30Ja ennäe, kaks meest kõnelesid Jeesusega, need olid Mooses ja Eelija,
31kes kirkuses ilmudes rääkisid tema eluotsast, sellest, mis tal Jeruusalemmas tuli täide viia.
32Aga Peetrus ja tema kaaslased olid suikunud raskesse unne. Ent virgudes nägid nad Jeesuse kirkust ja neid kahte meest tema juures seismas.
33Ja see sündis, et kui need mehed tema juurest olid lahkumas, ütles Peetrus Jeesusele: "Õpetaja, siin on meil hea olla, teeme õige kolm lehtmaja: ühe sinule ja ühe Moosesele ja ühe Eelijale." Ta ei teadnud, mida ta ütleb.
34Aga kui ta seda ütles, tekkis pilv ja varjas nad, nemad aga kartsid pilve sisse jäädes.
35Ja pilvest kostis hääl: "See on minu äravalitud Poeg, teda kuulake!"
36Ja kui see hääl oli kostnud, selgus, et Jeesus oli üksi. Ja nemad vaikisid ega kuulutanud kellelegi neil päevil midagi sellest, mida nad olid näinud.
Otsekui selleks, et leevendada oma peatse surma ettekuulutuse mõju, annab Jeesus oma kõige lähedasematele järgijatele pildi sellest, mis saab olema teisel pool. Jeesuse lause kohaloljate kohta, kes ei näe surma enne kui jumalariik tuleb - on palju vaidlusi põhjustanud, kuid on parimini mõistetav jumalariigi inauguratsioonina läbi Jeesuse enese surma.
Surm ja auhiilgus on lahutamatult läbipõimunud. Johannese jaoks on Jeesuse surm ühtlasi ka Jeesuse austamise tund (Jh 12:23). Ja isegi siin, on keset suurt kirkust meenutus surmast. Jeesus, kohtudes Moosese ja Eelijaga - ühelt poolt käsuseaduse ja prohvetite esindajad, teisalt aga kannavad mõlemad figuurid tugevat messiaanlikku ettetähendust - arutlevad Jessuse lahkumise üle. Sõna mida kasutatakse on “väljaminek” (exodus). Ühes mõttes tähendab see teed välja, lahkumist - kuid eriti Moosese ligiolus toob see jõuliselt meelde Jumala suured päästeteod minevikus ning asetab Jeesuse surma samasse valgusesse. Paradoks on lõikav; auline Poeg, Tema, keda Isa armastab (Lk 3:22), on valitud - surma jaoks ning läbi selle surma maailma päästeks.
Siin sellel mäel, pilve sees, mis meenutab käsuseaduse andmise päeva, saab arm valitsevaks. Heebrea kirja autor laiendab seda pilti: ”Teie ei ole astunud käega katsutava ja tules põleva mäe ligi, ei sünguse, ei pimeduse, ei raju, ei pasunahääle ega niisuguse kõne kõla juurde, mille kuuljad palusid, et sellele ei lisataks ühtegi sõna; sest nad ei suutnud kanda seda korraldust: „Kui ka loom peaks puutuma mäe külge, siis visatagu ta kividega surnuks!”; ja see vaatepilt oli nii õudne, et Mooses ütles: „Ma olenkabuhirmus ja värisen!” - vaid teie olete tulnud Siioni mäe juurde ja elava Jumala linna,taevase Jeruusalemma juurde ja kümnete tuhandete inglite juurde, esikpoegade koguduse juurde, kes on kirja pandud taevas, ja Jumala, kõikide kohtumõistja juurde, ja täiuslikuks saanud õigete vaimude juurde, ja uue lepingu vahemehe Jeesuse juurde, ja piserdamisvere juurde, mis kõneleb paremini Aabeli verest. “ (Hb 12:18-24)
Pole ime, et jüngrid on hämmastunud ja segaduses. Isegi Peetrus ei tea kuidas peaks reageerima. Ega meiegi oskaks - hoolimata sellest, et omame täna tagasivaates laiemat pilti. Ikka kaldume rõhutama kas väge ja auhiilgust või nõtrust ning ohvrit, ning enamasti üht teise arvelt. Jeesuse elu sisaldab aga mõlemat, ning nii ka meie elu, kui oleme tema järgijad. Me võime tõsta oma pea kõrgele - kui need, kes teenivad Aukuningat, kui valitud Poja järgijad, keda Tema on valinud - ometi oleme kutstutd teenima teisi, just nii nagu Tema seda tegi (Mk 10:43 -45; Jh 13:14-17). Just samal ajal kui rõõmustame oma aulise kutsumise pärast, tuleb meil elada teiste nimel ning olla valmis ka surema nende eest.
Selle kommentaari autor: John Grayston