Loe läbi alltoodud kirjakoht: Ilm 15:1-8
Nägemus seitsmest raevukausist ja seitsmest nuhtlusest1Ma nägin taevas veel teist tunnustähte, suurt ja imelist: seitse inglit, kelle käes oli seitse viimset nuhtlust, sest nendes jõudis lõpule Jumala raev.
2Ja ma nägin otsekui tulega segatud klaasmerd ja neid, kes olid võitnud metsalise ning ta kuju ja ta nime arvu, seisvat klaasmere ääres, Jumala kandled käes.
3Nad laulsid Jumala sulase Moosese laulu ja Talle laulu: „Suured ja imelised on sinu teod, Issand Jumal, Kõigeväeline! Õiged ja tõelised on sinu teed, sa paganate kuningas!
4Kes ei peaks kartma sind, Issand, ning ülistama sinu nime? Sina üksi oled püha, kõik paganad tulevad ning kummardavad sinu ette, sest su õiged seadmised on saanud avalikuks.”
5Pärast seda ma nägin: tunnistustelgi pühamu avanes taevas
6ning need seitse inglit, kelle käes oli seitse nuhtlust, tulid templist välja, üll puhas särav linane riie, kuldvöödega vöötatud rinde alt.
7Ja üks neljast olevusest andis seitsmele inglile seitse kuldkaussi, täis selle Jumala raevu, kes elab igavesest ajast igavesti,
8ning tempel sai täis suitsu Jumala kirkusest ja tema väest ning ükski ei võinud minna templisse enne, kui olid lõpetatud seitsme ingli seitse nuhtlust.
Nüüd algab uus tsükkel. Kogu peatükk koondub seitsme ingli, seitsme nuhtluse ja seitsme kuldkausi ümber. Mõneti võib seda vaadata kui ülespoole tõusvat spiraali, mille intensiivsus iga järgmise astmega tõuseb. Äärmiselt kujundliku keele eesmärgiks on äratada ning suunata inimesed palvetama, tegutsema ja reformima. Seda teksti lugedes tuleb mõtlema hakata uut moodi, näha maailma värske pilguga - mitte aga ainult uudishimu rahuldada.
Võitjad klaasmere ääres on usklikud, kelle võit põhineb Kristuse võidul (vt Jh 16:33), Nad on keeldnud võtmast enesele metsalise märku ning surm aga ei ole neile kaotus, vaid võit (vt 1Kr 15:54-57). Võitjad seisavad, mis tähendab võiduseisundi püsivust.
Nuhtluste nimetamine tekitab koheselt seose vaarao ja Moosesega Egiptuses. Tegu oleks otsekui Punase mere loo kordusega, seekord aga kristluse ajastul. Vaarao koges, et Jumalaga ei saa mängida. Iisraeli lunastamine Egiptusest on raputav visuaalne kujund, mis aitab paremini aru saada Kristuse lunastustööst.
Nuhtlused, paasapüha ja Punase mere ületamine suubusid kõik viimaks suurde kiituslaulu Jumalale Moosese ja Mirjami suust. Siin aga laulavad Jumalale kiitust võidukad Jumala rahva hulgad, kes on vastu pidanud tagakiusu keskel. Mooses laul on muutunud Talle lauluks ning see koosneb peaaegu täies ulatuses Vana Testamendi tsitaatidest. Laulu põhiteemaks on Jumala suurus. Jumal üksi on püha, kordumatu, ülim ja väärib kogu austust.
Johannes näeb kuidas tuunistustelgi pühamu avanes ning sealt, kus hoidi käsuseadust, väljusid kohtumõistmise täideviijad. Kuigi enamik meist kardab instnktiivselt kohtumõistmist (sest teame oma eksimusi), on meis ka suur igatsus õigluse kehtima hakkamise järele siin maailmas; igatsus, et kogu ülekohus saaks tasutud ja õigeks pööratud ning kurjus lõplikult hävitatud. Õigus ja õiglus on inimsüdame igatsushüüded ning seatud ajal need ka kehtestatakse.
Need nuhtlused on viimased. Palvetamise aeg on möödas. Taevased tropmetid andsid hoiatussignaali: nüüd hakkab Jumal tegutsema ja ükski ei saa minna templisse enna kui kohtumõistmine on täide viidud.
Selle kommentaari autor: APÜ