Sinu sõna on mu jalale lambiks ja valguseks mu teerajal.
Psalm 119:105

Avatud Piibli Ühing

Scripture Union Estonia

Kuidas lugeda Piiblit

Suur kojutulek

Kolmapäev, 14. Detsember 2022

Loe läbi alltoodud kirjakoht: Js 11:1-16

Iisai võsu õiglane valitsus
1Aga Iisai kännust tõuseb võrse ja võsu tema juurtest kannab vilja.
2Ja tema peal hingab Issanda Vaim, tarkuse ja arukuse Vaim, nõu ja väe Vaim, Issanda tundmise ja kartuse Vaim.
3Tema õndsus on Issanda kartuses. Ei ta mõista kohut oma silma nägemise ega otsusta oma kõrva kuulmise järgi,
4vaid ta mõistab viletsaile kohut õiguses ja otsustab hädaliste asju maa peal õigluses; ta lööb oma suu vitsaga maad ja surmab oma huulte puhanguga õela.
5Õigus on kui vöö tema niudeil ja ustavus kui rihm ta puusadel.
6Siis elab hunt tallega üheskoos ja panter lesib kitsekese kõrval; vasikas, noor lõvi ja nuumveis on üheskoos ning pisike poiss ajab neid.
7Lehm ja karu käivad karjamaal, nende pojad lesivad üheskoos, ja lõvi sööb õlgi nagu veis.
8Imik mängib rästiku uru juures ja võõrutatu sirutab käe mürkmao koopasse.
9Ei tehta paha ega kahju kogu mu pühal mäel, sest maa on täis Issanda tundmist - otsekui veed katavad merepõhja.
10Sel päeval sünnib, et Iisai juurt, kes seisab rahvaile lipuks, otsivad paganad ja tema asupaik saab auliseks.
Iisraeli jäägi võidukas teekond koju
11Ja sel päeval sirutab Issand veel teist korda käe, et lunastada oma rahva jääki, kes on järele jäänud Assurist ja Egiptusest, Patrosest, Etioopiast, Eelamist, Sinearist, Hamatist ja mere saartelt.
12Ta tõstab rahvastele lipu, kogub Iisraeli hajutatud ja korjab kokku Juuda pillutatud neljast maailmakaarest.
13Siis lakkab Efraimi kadestamine ja hävitatakse Juuda rõhujad. Efraim ei kadesta Juudat ja Juuda ei rõhu Efraimi.
14Nad tormavad siis vilistite maale läände, nad riisuvad üheskoos idamaa poegi. Edom ja Moab on neile käealuseks, ammonlased on nende alamad.
15Ja Issand lõhestab Egiptuse merelahe ning viipab käega, oma tugeva tuulega, üle Frati jõe ja lööb selle seitsmeks ojaks, et kuivijalu saab läbi minna.
16Siis on maantee tema rahva jäägile, kes Assurist alles jääb, otsekui Iisraelil oli ta Egiptusemaalt tuleku päeval.

Mis on sind aidanud läbi minna kõige raskematest hetkedest? Milline tulevikuvaade on andnud jõudu ja lootust?

Känd kõneleb meile minevikust, ja mitte tulevikust. Selle suurus võib möödujale meelde tuletada aegu, mil võimas puu kõrgus üle ümbruse, kuid siis tuli kirves ja selle hillgus kadus. Siiski ei ole kõik kadunud, sest surmast tõuseb elu ning möödunust võrsub tulevik.

Tänase piibliteksti keskmes on Taaveti soost (Iisai kännust) tõusev isik, keda nimetatakse võsuks (s 1), aga ka juureks (s 10), kes tõstab rahvaile lipu ning inimesed kõigist rahvustest jooksevad tema juurde.  Alles Uues Testamendis aga selgub, kuidas see Iisai kännust tõusnud võsu on samas ka Iisai juur, kuidas Jeesuses saavad täidetud kõik need Vana Testamendi prohveteeringud.

Jesaja tahab, et rahvas ei näeks ainult saabuvat tormi, vaid oskaks vaadata sellest läbi ja kaugemale. Ta kasutab võsu kujundit, kõneledes ühest isikust, kes on Jumala poolt võitud ning täielikult varustatud teenimiseks (Js 4:2; Jr 23:5; Jr  33:15; Sk 3:8; Sk 6:12).

Jumala missioon siin maailmas ja maailmaga on kogu Piiblit läbiv keskne teema, mille eesmärgiks on viimselt luua uus taevas ja uus maa, mille Jumal tahab täita rahvahulkadega kõigist inimgruppidest (Ilm 7:9). Selles uues maailmas on kõik pattulangemise viljad tagasi pööratud, sest “maa saab täis Issanda au tundmist - otsekui veed katavad merepõhja.” (Ha 2:14).

Kristuse kuningriik saabub aeglaselt ja äkki, vaimus ja nähtavalt, on juba siin aga ei ole veel ilmne täielikult. Ta on samal ajal mõlemat. See aitab meil uskuda uskumatut. Kohus Iisraeli üle tõi kaasa “puu” hävitamise. See aga ei takista Jumalat saatmast võrset selle kännust (s 10) ja muutma tema läbi kogu maailma.

Vaim, mis andis teed Kristusele, puhub Temast nüüd nii jõuliselt, et see lõpuks puhastab kogu planeedi. Tema kuningriik ei kõigu, ei ole jõuetu ega abitu, ei vaagu hinge nagu inimlikud impeeriumid. Ta tõuseb võimsalt oma arengu tippu (s 3, 4).Kristus näeb, millega on vaja vastanduda, mida ja keda on vaja alistada, aga on siiski kõiges täielikult aus ja õiglane. Õiglus (s 4) on otsustamine, mis kuulub kellelegi, ja siis selle andmine sellele inimesele. Kristuse valitsemise aluseks on täielik Jumala tundmine, Jumalale alistumine ning koostöö Temaga. Sellise valitsuse tulemus on taastatud loodu, nagu alguses. Nõrgad pääsevad, mitte ainult tänavatel, vaid ka džunglites (s 6-9), enam ei eksisteeri vaenulikke gruppe.Mida rohkem inimesi meie planeedil teeb läbi uuestisünni, mida võimsamalt saab Kristuse Vaim toimida ka meie läbi, seda lähemal oleme sellele uuele maailmale. Kui õiglus ning kaastunne käivad käsikäes, muutuvad ka loomu poolest üksteise vastased omavahel hästi läbisaavateks partneriteks. Ühel päeval jääb moraalne anarhia lõplikult minevikku. Siis valitseb konfliktide asemel harmoonia ning hajutatud kogutakse taas kokku. Kaob väiklane nääklemine ja lastakse lahti põlvest põlve pärandatud kadedusest ning kibedusest.

Tõepoolest – kogu maailm teeb läbi kõrberännaku orjusest ja jookseb Kristuse lipu suunas ning Issand ise teeb tee oma rahvale - see on teistkordne Väljarändamine ja see on kojutulek. Hea uudis on aga see, et meil ei ole vaja oodata, kuni see kõik lõplikult teostub, vaid meie saame levitada päästesõnumit, rajada sildu, otsida lepitust ja teha rahu - Kristuse saadikutena, Püha Vaimu väes ja juhtimisel juba täna, kõikjal kuhu Tema meid läkitab.

 

“Issand, muuda ise mind nii, et ka minu elu läbi võiksid inimesed leida tee Sinu tundmisse ja hingamisse; tee mind teeviidaks neile, kes otsivad koduteed. “

Selle kommentaari autor: APÜ