Loe läbi alltoodud kirjakoht: Js 19:18-25
Ennustus Egiptuse kohta18Sel päeval on Egiptusemaal viis linna, kes räägivad kaanani keelt ja annavad vande vägede Issandale; ühte hüütakse Päikeselinnaks.
19Sel päeval on Issanda altar keset Egiptusemaad ja selle piiri ääres on Issanda sammas,
20märgiks ja tunnistuseks vägede Issandale Egiptusemaal. Kui nad rõhujate pärast kisendavad Issanda poole, siis läkitab tema neile päästja, kes nende eest võitleb ja nad vabastab.
21Ja Issand ilmutab ennast egiptlastele ja egiptlased õpivad sel päeval Issandat tundma ja teenivad teda tapa- ja roaohvritega, ja nad annavad Issandale tõotusi ning viivad need täide.
22Ja Issand lööb egiptlasi, lööb ja ravib; nad pöörduvad siis Issanda poole ja tema kuuleb nende palveid ning teeb nad terveks.
23Sel päeval on maantee Egiptusest Assurisse: assüürlased tulevad Egiptusesse ja egiptlased Assurisse, ja egiptlased peavad jumalateenistust koos assüürlastega.
24Sel päeval on Iisrael kolmandana Egiptuse ja Assuri kõrval, õnnistus on keset maad,
25mida vägede Issand õnnistab, öeldes: „Õnnistatud olgu Egiptus, mu rahvas, Assur, mu kätetöö, ja Iisrael, mu pärisosa!”
Alates salmist 16 on Jesaja kuulutuses 5 lõiku, mis algavad sõnadega “Sel päeval…”. Kõik need kõnelevad Egiptuse pöördumise protsessist, aga väga pika ajaperioodi jooksul, mis algab Jumala karistusega Egiptusele Juuda käe läbi ning lõpeb Kristuse teise tulekuga. Jumal annab ennast tunda Egiptusele sama erilise tundmisega, mis muidu on reserveeritud üksnes Iisraelile (s 21) ja teeb seda viisil mis üllatab rahvaid, kes näevad, et Jumal küll karistab, aga teeb seda tervendamise ja taastamise perspektiiviga (s 22). Suurte jõuliste “pintslitõmmetega” on kirjeldatud Egiptuse muutumise protsessi Jumala suunava käe all.
See algab hirmuga Jumala ees (s 16-17), mis muutub edasi alistumiseks Jumalale (s 18). Seejärel avab Jumal ka Egiptusele ligipääsu Tema osadusse (s 21- 23). Kogu protsess aga lõpeb Jumala täieliku vastuvõtmisega (s 24-25).
Kogu tekstilõigu rõhuasetus osutab, kuidas Jumal muudab endise paganliku ja ebajumalate teenimise (näiliselt vallutamatu) kindluse paigaks, kus kord teenitakse ja kummardatakse Püha Jumalat. Kirjeldatud sündmused ei pruugi ajaloo käigus nii kirkalt esile tõusta või isegi märgatavad olla, aga selles ei saa kahelda, et Jumal kõiki neid protesse juhib. Just neid muutusi koondab tänane piiblitekst.
Juudast saab kõigepealt jumaliku kohtumõistmise tööriist (Js 19:16-17). SIis muutub aga Egitpuse suhtumine Juudasse ning tuleb aeg mil Egiptuses saavad olema linnad milles on ruumi nii Iisraeli kommetele kui keelele (s 18). Siis on ka Egiptuses paik kus kummardatakse elavat Jumalat ning Jumal päästab Egiptuse inimesi samamodi nagu Ta päästab Iisraeli (s 19,20). Ajalooliselt võib siin olla viide Alkesander Suure ajale, mil kreeka keel muutus valitsevaks ja seda räägiti ka Egiptuses. Samuti tõlgiti Piibli Septuaginta verisoon just Egiptuses.
Piiblitekst räägib ka ajast, mil Egiptuse keskel on altar ja piiri ääres “ Issanda sammas”. Juutide usk levis Egiptuses reaalselt (s 21). Maal ehitati sünagooge, neist tuntuimad olid Heliopolises ning hiljem rajati kogudus Aleksandriasse (Ap18:24).
Seejärel tuleb periood, mil kogu maal levib võimsalt Islami usk, mis aga ei saa valitsema jäädavalt. Jumala plaanis on saata sellele maale tervenemine, ning viimane muutus saab ilmselt alguse Kristuse tuhandeaastase valitsemisaja künnisel. Piiblitekst ütleb, et rajatakse tee Assüüriast Egiptusesse ning mõlemad rahvad, kelle algne eesmärk oli valitseda maailma, ühinevad selleks, et teenida Jumalat. Selles liidus on Iisrael kolmas võrdväärne (s 24) ning ühendatud Jumala rahvas jõuab oma väe ja kirkuse täismõõduni.
Meie Jumalale pole miski võimatu. Inimesele, kes on rõhumises või pikas ahastuses, võivad üksikud muutuse etapid jääda märkamatuks või tunduda väheolulised. Ometi on Jumalal plaan ja päästeplaan ning miski ei saa peatada Teda selle täideviimisel. Kogu tänane piiblitekst räägib Jumala soovist halastada ja oma armu läbi muuta terve maa olukord. Meil on Jumal, kes tahab õnnistada.
Selle kommentaari autor: APÜ