Loe läbi alltoodud kirjakoht: Mt 8:14-22
Jeesus tervendab Kapernaumas14Ja Jeesus, tulnud Peetruse majja, nägi tema ämma lamavat palavikus.
15Ja Jeesus puudutas ta kätt, ning palavik lahkus temast. Ja ämm tõusis üles ning teenis teda.
16Aga õhtu jõudes toodi Jeesuse juurde palju kurjadest vaimudest vaevatuid, ja ta ajas neist vaimud välja sõnaga ning tervendas kõik haiged,
17et läheks täide, mida on räägitud prohvet Jesaja kaudu: „Ta on võtnud ära meie haigused ja kandnud meie tõved.”
Jeesus seab jüngriks saada soovijad valiku ette18Aga kui Jeesus nägi rahvahulka enese ümber, käskis ta minna vastaskaldale.
19Ja üks kirjatundja ütles tema juurde astudes: „Õpetaja, ma tahan sulle järgneda, kuhu sa ka iganes läheksid!”
20Ja Jeesus vastas talle: „Rebastel on urud ja taeva lindudel pesad, aga Inimese Pojal ei ole, kuhu ta oma pea võiks panna.”
21Üks teine tema jüngritest ütles talle: „Issand, luba mul enne minna matma oma isa!”
22Aga Jeesus vastas talle: „Järgne mulle ja lase surnuil oma surnud matta!”
Sageli tsiteeritakse haigete eest palvetades Jesaja 53:5 : “ Tema vermete läbi on teile tervis tulnud”. See on sama tekst, mida tsiteerib ka Matteus (s 16-17), kirjeldades Jeesuse erilist teenimistööd. Kuidas suhtuksid sa sellesse tõotusesse täna, praeguses ühiskonnas, olles silmitsi omaenese haigusega?
Loetud tekstis liigub Jeesus ühest sündmusest teise, tuues endaga tervenemist ja vabadust deemonlikust rõhumisest. On kindel, et Matteus tahab rõhutada Jeesuse meelevalda kuradi ja tema väe üle. Milline iganes ka ei oleks haigus või deemonlik rõhumine, Jeesuse puudutusest ja sõnast piisab selle parandamiseks. Ka täna.
Teiseks, tsiteerides Jesajat, kinnitab Matteus tõde Jeesuse identiteedi kohta. Ta on tõesti see Sulane, kelle teenimisülesandeks on päästmine ja inimeste tervendamine just nii, nagu omal ajal kuulutasid sellest prohvetid.
Aga Jeesus räägib ka vaikseid sõnu, mis esitavad mitmele unikaalse kutse -samas ka väljakutse. Leiame siit viiteid selle kohta milliseks võib kujuneda Jeesuse jüngriks olemise hind ja et see võib olla liiga kõrge mõne jaoks. Jeesuse järgimine ei tee meid kannatustele immuunseiks. Jeesus ei tõota ka rikkust ja tervist, vaid hoopis hoiatab, et tema jüngrid peavad arvestama nii raskuste kui kodutuse kogemisega (s 20).
Jüngriks pürgijatele räägivad need lood lisaks prioriteetidest, perekonnast, isiklikust turvalisusest ja igapäevastest valikutest, mida Jeesuse järgija peab tegema. Vaimulik töö võib neelata kogu inimese aja ning üleni hõivatuna võib juhtuda, et vaatame mööda inimestest, kes seisavad meile kõige lähemal (Js 58:7).
Jeesus, kes Peetruse koju siseneb ning koheselt tema ämma tervendab, on kontrastiks eelpoolkirjeldatud mustrile. Kindlasti oli Ta väga väsinud Peetruse koju jõudes (Mk 1:29), aga Ta ei tee sellest numbrit vaid probleemi nähes pigem hoolitseb Peetruse lähedase eest. Hiljem samal õhtul jätkub Jeesusel veelgi tähelepanu kõigi nende vajadustele, kes selle kodu ukse juurde olid kogunenud.
Millise prioriteedi saavad meie elus need, kes on meile kõige lähemad? Pühendumise sõnade lausumine jumalateensitusel on oluliselt lihtsam kui pühendumise tegude radikaalne praktiseerimine argielus - eriti kui see läheb meile kalliks maksma.
Valides Jeesuse jüngriks saamise, valime selle, et Tema hakkab kujundama meie elu. Siis astume koos Temaga tundmatusse, jättes maha kõik mis meile enne isiklikult väga tähtis võis olla. Aga seda tehes võime tunda end täiesti turvaliselt, kui tunneme Teda, kes meiega koos käib ning meid armastab.
Selle kommentaari autor: APÜ