Sinu sõna on mu jalale lambiks ja valguseks mu teerajal.
Psalm 119:105

Avatud Piibli Ühing

Scripture Union Estonia

Kuidas lugeda Piiblit

Tõotuse lapsed

Kolmapäev, 8. Veebruar 2023

Loe läbi alltoodud kirjakoht: 1Ms 25:1-18

Aabrahami järeltulijad teisest abielust
1Ja Aabraham võttis taas naise, nimega Ketuura.
2Ja see tõi temale ilmale Simrani, Joksani, Medani, Midjani, Jisbaki ja Suuahi.
3Ja Joksanile sündisid Seeba ja Dedan; ja Dedani järeltulijad olid assüürlased, letuuslased ja leumlased.
4Ja Midjani pojad olid Eefa, Eefer, Hanok, Abiida ja Eldaa. Need kõik olid Ketuura järeltulijad.
5Ja Aabraham andis kõik, mis tal oli, Iisakile.
6Aga liignaiste poegadele, kes Aabrahamil olid, andis Aabraham ande ja saatis nad veel oma eluajal oma poja Iisaki juurest ära hommiku poole, Hommikumaale.
Aabrahami surm
7Ja Aabrahami eluea aastaid, mis ta elas, oli sada seitsekümmend viis aastat.
8Ja Aabraham heitis hinge ning suri heas vanuses, vana ning elatanud, ja ta koristati oma rahva juurde.
9Ja ta pojad Iisak ja Ismael matsid tema Makpela koopasse, hett Sohari poja Efroni väljal, mis on Mamre kohal,
10väljale, mille Aabraham hettidelt oli ostnud, maeti Aabraham ja tema naine Saara.
11Ja pärast Aabrahami surma õnnistas Jumal ta poega Iisakit. Ja Iisak elas Lahhai-Roi kaevu juures.
Ismaeli järeltulijad
12Ja need olid Ismaeli, Aabrahami poja järeltulijad, keda egiptlanna Haagar, Saara teenija, Aabrahamile ilmale tõi.
13Ismaeli poegade nimed, nimetatud nende sündimise järjekorras, olid need: Nebajot, Ismaeli esmasündinu, siis Keedar, Adbeel, Mibsam,
14Misma, Duuma, Massa,
15Hadad, Teema, Jetuur, Naafis ja Keedma.
16Need olid Ismaeli pojad ja need olid nende nimed vastavalt nende asulatele ja leeridele: nende suguharude kaksteist vürsti.
17Ja need olid Ismaeli eluaastad: sada kolmkümmend seitse aastat; siis ta heitis hinge ja suri, ja ta koristati oma rahva juurde.
18Ja nad asusid Havilast kuni vastu Egiptust oleva Suurini Assuri suunas, tungides kallale kõigile oma vendadele.

Igaüks meist on Jumala plaanides tõotuse laps. Jumala pääste ajalugu kulgeb aga kindlate inimeste kaudu.

Peale Saara surma abiellus Aabraham uuesti ja sai veel rohkem lapsi. Iisak, kui tõotuse laps, omas  aga peamist rolli Jumala päästeplaani edasiviimisel.

“Isade juurde võtmine” (“oma rahva juurde koristamine” eesti k Piiblis) tähendas praktiliselt matmist samasse hauakoopasse, kuid Aabrahami puhul oli teisiti - tema maeti Saara juurde, Tõotatud maale,  Makpela koopasse ning see võib olla viiteks igavesse ellu pääsemisest. 

Eesti k Piibel ütleb, et Aabraham suri “heas vanuses, vana ning elatanud” (s 8). Muukeelsed tõlked  täpsustavad seda sõnastades: “Aabraham suri küpses (kõrges) vanaduses ja elust kõigiti küllastatuna.” See on imeline kirjeldus sellest, kuidas inimene ka vanas eas võib kogeda igasugusest headusest kõigiti küllastatud elu. Sõna “hea” sisaldab tähendusi “meeldiv, kaunis, imeline, viljakas” jpm; ning seda kõike nii moraalses, esteetilises kui elukvaliteedi mõistes. Sama väljendit on kasutatud ka Iiobi surma puhul (Ii 42:17).

Loeme, et “Pärast Aabrahami surma õnnistas Jumal ta poega Iisakit. Ja Iisak elas Lahhai-Roi kaevu juures.” (s 11) Salm 5 ütleb ka, et Aabraham “andis kõik, mis tal oli, Iisakile.”, teistele andis ta ande (ka nemad said osa pärandist), kuid ta saatis nad “Iisaki juurest ära kaugele Hommikumaale”. Meie ajal on ehk raske mõista ühe isa selliseid valikuid.

Lahhai-Roi kaev, mille äärde Iisak elama asus, on tõlkes: “Selle Elava allikas, kes näeb“ -Jumal oli näinud ja juhtinud Aabrahami läbi tema elu, ja pole põhjust kahelda, et Ta juhtis Aabrahami otsuseid ka tema elu lõpul. Kindlasti nägi Jumal juba siis võimalikke tulevikuprobleeme, konflikte ja nt kadedust hilisemate suguvõsade vahel, eelkõige aga suunas Ta oma päästeplaani täitumist. Ajaloost ju teame, et needsamad suguvõsad said hiljem Iisraeli rahva kibedaiks kiusajaiks.

Pärandi ebaproportsionaalset jaotamist saab seletada esmasünni õiguse seadusega, mida praktiseeriti juba tol ajal ning mille järgi esmasündinule tuli isa pärandusest anda alati kahekordne osa. Kõigis teistes lastes on aga nähtav Jumala tõotuse teise osa täitumise algus: nimelt et Aabrahamist peab saama “paljude rahvaste isa” (1Ms 17:4) ja ka nemad said oma osa.

Meie rollid Jumala plaanides on erinevad, nagu on ka varustus eluks, mida keegi kaasa saab. Tänane piiblitekst aga kinnitab, et Jumal võib toimida erakordselt läbi erinevate inimeste eluda, kuid Ta näeb ja peab silmas kõiki, ning tahab ja saab õnnistada kõiki rahvaid, kes panevad oma lootuse Temale. Jumal on läbi ajaloo teostanud võimsalt oma päästeplaani, ning just seetõttu on nüüd meile kõigile Jeesuses avatud tee Jumala rahva osadusse.

 
“Mitte lihased lapsed ei ole Jumala lapsed, vaid tema sooks arvatakse tõotuse lapsed.” (Rm 9:7-8)

Selle kommentaari autor: APÜ