Sinu sõna on mu jalale lambiks ja valguseks mu teerajal.
Psalm 119:105

Avatud Piibli Ühing

Scripture Union Estonia

Kuidas lugeda Piiblit

Rahu hind

Reede, 24. Veebruar 2023

Loe läbi alltoodud kirjakoht: 1Ms 26:17-35

Iisak Geraris ja Beer-Sebas
17Siis Iisak läks sealt ära ja lõi oma telgid üles Gerari orgu ning elas seal.
18Ja Iisak kaevas uuesti need veekaevud, mis tema isa Aabrahami päevil olid kaevatud ja mis vilistid pärast Aabrahami surma olid kinni matnud; ja ta pani neile needsamad nimed, mis tema isa neile oli pannud.
19Aga kui Iisaki sulased kaevasid orus ja leidsid seal voolava veega kaevu,
20siis Gerari karjased riidlesid Iisaki karjastega, öeldes: „Vesi on meie oma!” Ta pani siis kaevule nimeks Eesek, sellepärast et nad temaga olid tülitsenud.
21Siis nad kaevasid teise kaevu, ja selle pärast riidlesid nad ka; ja sellele ta pani nimeks Sitna.
22Sealt ta siirdus edasi ja kaevas veel ühe kaevu, aga selle pärast nad ei riielnud; ja sellele ta pani nimeks Rehobot ning ütles: „Nüüd on Issand andnud meile avarust, et võiksime siin maal olla viljakad.”
23Ja sealt ta läks üles Beer-Sebasse.
24Ja Issand ilmutas ennast temale selsamal ööl ning ütles: „Mina olen su isa Aabrahami Jumal. Ära karda, sest ma olen sinuga ja õnnistan sind! Ma teen su soo paljuks oma sulase Aabrahami pärast.”
25Siis ta ehitas sinna altari, hüüdis appi Issanda nime ja lõi sinna oma telgi üles; ja Iisaki sulased kaevasid sinna kaevu.
Iisaki leping Abimelekiga
26Ja Abimelek tuli Gerarist tema juurde ühes oma sõbra Ahusati ja väepealik Piikoliga.
27Aga Iisak ütles neile: „Miks tulete minu juurde? Te ju vihkate mind ja olete mind eneste juurest ära saatnud!”
28Ja nemad vastasid: „Me näeme selgesti, et Issand on sinuga. Seepärast me ütleme: Olgu meie vahel vanne, meie ja sinu vahel, ja me teeme sinuga lepingu,
29et sa meile kurja ei tee, nõnda nagu me sinusse ei ole puutunud, vaid oleme sulle ainult head teinud ja sind rahuga ära saatnud. Sina oled ju nüüd Issanda õnnistatu!”
30Siis ta tegi neile võõruspeo ning nad sõid ja jõid.
31Ja nad tõusid hommikul vara ning andsid üksteisele vande. Siis Iisak saatis nad ära ja nad läksid ta juurest rahuga.
32Ja selsamal päeval tulid Iisaki sulased ning teatasid temale kaevust, mille nad olid kaevanud, ja ütlesid temale: „Me leidsime vett.”
33Siis ta nimetas selle Sibaks; seepärast on linna nimeks tänapäevani Beer-Seba.
34Kui Eesav oli nelikümmend aastat vana, võttis ta naiseks Juuditi, hett Beeri tütre, ja Baasmati, hett Eeloni tütre.
35Aga need olid meelehärmiks Iisakile ja Rebekale.

Millisteks ohvriteks oled valmis rahu säilitamise nimel?

Iisak otsis head läbisaamist teiste inimestega ja ka Jumalaga. Temast saab rahutegija eeskuju. Selles konfliktis väheste looduslike varade üle teeb ta ruumi teistele ning kogu tekkinud probleem laheneb lepinguga Abimeleki ja Iisaki vahel, mis andis Iisaki kogukonnale võimaluse asuda ilma vägivaldse vastuseisuta elama Beer-Sebasse (s 26-33).

Sellest jutustusest leiame ka Iisaki nõrkuse, mis hiljem võis saada saatuslikuks, kui ta soovis Eesavile anda esmasündinu õnnistuse (1Ms 27:2-4). Elades Abimeleki rahva keskel on Iisak üllatavalt passiivne. Poolkõrbelises keskkonnas ellujäämiseks on ligipääs veeallikatele elutähtis. 

Nii oli ette teada, et tekivad konfliktid Iisaki karjaste ja kohalike meeste vahel. Neist veesõdadest tekkinud pinged kasvasid veelgi, kui Iisak hakkab ka põldu harima (s 12-16) ja tema jõukus üha kasvab Jumala õnnistuse toel. 

SIis tulevad vilistid ja ummistavad  kaevud, mida Iisaki isa oli kaevanud ja mis õigusega kuulusid Iisakile (s 12-16). Aga mida Iisak teeb?

Selle asemel, et enda omandit kaitsta, kolib ta lihtsalt kaugemale (s 17-18). Nii ei toimi ta ühel korral, vaid mitu korda, kuni viimaks peab kaevama enda kaevu, mille õiguse üle enam keegi vaielda ei saanud (s 19-22).

Jutustuse keskmes on hetk, kui Jumal ilmutab end Iisakile Beer-Sebas ja kinnitab et Ta toetab ja  õnnistab ka Iisakit tema isaga tehtud lepingu pärast. Iisak ehitab altari ja “hüüab appi Issanda nime”. Tal oli Jumala tõotus garantiiks ja võibolla just sellepärast ei soovinud ta laskuda vägivaldsesse konflikti? 

Aabraham käitus sarnases konfliktis siiski teisiti. Ka temal oli tüli kaevude pärast, kuida tal on tarkust põlistada need lepingu kaudu endale ja tõmmata selged piirid (1Ms 21:25-30).

 
 
Iisak loovutas oma kaevud, Aabraham aga kaitses enda omi - mõlemad otsisid rahu. Palu, et Jumal võiks teha sinust rahutegija ja rahusaadiku, ning annaks sulle tarkust teha õigeid valikuid eriti pingelistes vastasseisudes.

Selle kommentaari autor: APÜ