Loe läbi alltoodud kirjakoht: Mt 10:16-23
Jeesus julgustab püsivusele16Vaata, ma läkitan teid nagu lambaid huntide keskele. Olge siis arukad nagu maod ja tasased nagu tuvid!
17Hoiduge inimeste eest, sest teid antakse ülemkohtute kätte ja teid piitsutatakse nende sünagoogides,
18teid viiakse minu pärast ka maavalitsejate ja kuningate ette neile ja rahvastele tunnistuseks.
19Aga kui teid reedetakse, ärge muretsege, kuidas või mida peate rääkima, sest teile antakse tollel tunnil see, mida rääkida,
20sest teie pole rääkijad, vaid teie Isa Vaim kõneleb teie kaudu.
21Aga vend annab surma venna ja isa lapse, ning lapsed tõusevad vanemate vastu ja lasevad neid surmata.
22Ja teie saate kõikide vihaalusteks minu nime pärast. Aga kes peab vastu lõpuni, see päästetakse.
23Siis aga, kui teid kiusatakse taga ühes linnas, põgenege teise! Sest tõesti, ma ütlen teile, te ei jõua kõiki Iisraeli linnu läbi käia, enne kui Inimese Poeg tuleb.
Evangeelium on Jumala viimane sõna. See toob kas rahu või lahutatuse - neutraalset ala ei ole. Ükskõik kuivõrd huvita inimesed ka tunduvad, nad ei saa säilitada neutraalsust. Evangeeliumi eristav õigusvõime, isegi perekondades, selgitab, miks kristlik misjon võib kohtuda vastuseisuga ja kristlased tagakiusuga.
Jeesus annab jüngritele instruktsioonid esimeseks misjonireisiks ning kasutab võimalust neid hoiatada hinna osas, mida neil võibolla tuleb maksta. Potentsiaalne stsenaarium liigub tervitavalt külalislahkuselt tagakiusule perekondade või võimude poolt. (Jeesus ise viiakse ülemkohtu, kuninga ja maavalitseja ette, salmid 17 ja 18).
Siin on juba vihje tulevale paganate misjonile. Olgu ühiskond teisitimõtlemise suhtes sallimatu või väidab end olevat kõigiti “tolerantne”, kristliku sõnumi lõplikkust nähakse enamasti piirava sõnumina ning sõnumitoojaid püütakse vaigistada.
Lammaste metafoor on igale kuulutajale hoiatus vaenuliku maailma eest, kus nad on haavatavad. Jeesus räägib lausa reetmisest ja lähedaste vihast. Misjon ei ole kunagi olnud ainult üks auline võit teise järel. Pigem kogetakse palju ärapõlgamist ning otsest vaenulikkust. Sellist tagakiusu, mida kirjeldatakse tekstis (s 17-23), kogesid juudi kristlased juba kohe peale Jeesuse ülestõusmist, tänapäeval kogevad kristlased paljudes riikides järjest rohkem ja julmemat vaenamist.
Meie isiklik kogemus ei pruugi olla nii drastiline - pigem on tegu igapäevase pilkamise, perekonnaliikmete või sõprade eemaldumise jms. Aga isegi sellest võib piisata, et inimene kaotaks julguse jagada teistele head sõnumit Jeesusest.
Seepärast peavad Jumala sõnumi edasiandjad olema kiired ja taiplikud nagu maod, aga veel olulisem on neis olukordades säilitada südame tasadus ja rahu, süütus ja rikkumatus (“tuvid” s. 16).
Jeesus teab meie hirme ja nõrkusi, aga see ei ole takistus Tema silmis. Ta on tõotanud olla meiega iga päev - aegade lõpuni ning annab teada, mida meie saame ja peame tegema. Kolm asja on olulised:
Ole valvel (s 17). Kui kohtad vastuseisu, siis ole selleks emotsionaalselst ja vaimselt valmis (Ef 6:10-18)m pane igapäevaselt selga sulle antud sõjarüü!
Ära muretse (s 19). Sa ei ole üksi. Isegi kui olukord tundub väga ohtlik, peame meeles pidama, et Jumal on oma Püha Vaimu läbi meiega, ning Tema Vaim suunab meie mõtteid ja annab vajalikud sõnad mistahes kitsikuses.
Ära karda (Mt 10: 26,28,31). Hoia silme ees taevast perspektiivi - me elame juba igavest elu, mis on palju rohkem kui see aeg, mille veedame siin maa peal (Mt 10:28). Me oleme kogu aeg Jumala kätel, igavesti kaitstud.
Selle kommentaari autor: APÜ